Psaní o čaji

 

temps pour le thé …

 

Uspořádejte si vlastní ,,čajovou párty ,,


Čaj můžete  velice snadno zakomponovat do Vašeho setkání s přáteli či rodinou. Rádi bychom Vám chtěli představit pár rad a tipů, jak takou party uspořádat. Buďte originální a vyrobte si pro svůj čajový dýchánek čajovou pozvánku, kterou zašlete svým přátelům. Ideálním místem pro uspořádání Vaší party je zahrada, dvorek, louka, či jakýkoliv jiný venkovní prostor, neboť čaj a příroda jsou v dokonalé harmonii.  

Prvním krokem při přípravě Vašeho čajového dýchánku je naplánování čajového menu. Nabídka menu nemusí být nijak komplikovaná, jeden druh čaje, sendviče a sušenky, mohou být dostačující.  Samozřejmě, že lze naplánovat a připravit složitější menu, kde je více druhů čaje, chlebíčky, cukroví a pod. Vše záleží na Vaší fantazii a možnostech. Druhým krokem je nákup kvalitního čaje a surovin pro Vaši čajovou párty.  Čaje Dammann Fères jsou jistě tou nejlepší volbou :-).  Je dobré si dopředu připravit seznam položek, které budete potřebovat k samotnému servisu. Pro každého hosta potřebujete čajový šálek s podšálkem, dezertní talířek s příborem a ubrousky. Dále pak čajovou konvici (nebo dvě), cukřenku, konvičku na mléko, odkládací porcelán, servírovací nádobí a samozřejmě nějaký ten stolek a židli. Krásný ubrus, dekorace a květiny udělají z Vaší party  nezapomenutelný zážitek pro všechny zúčastněné.  Díky dekoracím můžete navodit téma, které může být pokaždé jiné (např. čaj za první republiky, crazy thé, dětský čajový dýchánek, …).

Přejeme mnoho úspěchů

Mik© 4.6.2013

 

Čas na čaj ve Vaší kanceláři

 

Čaj je ideální moderní nápoj pro Vaši kancelář. Je osvěžující a nabízí velmi pestrou škálu chutí, ať již použijete čaje neochucené, či ochucené. Čaj Vás může doprovázet po celý pracovní den, od rána až do pozdního odpoledne.

V ranních a dopoledních hodinách je ke konzumaci vhodný tradiční zelený čaj, který dokáže zlepšovat pracovní paměť Vašeho mozku a díky pomalejšímu odbourávání kofeinu bude dodávat energii v průběhu celého Vašeho pracovního dne.  Po obědě bude skvělou volbou ochucený  Pu Erh,  který se v  čínské medicíně doporučuje na podporu trávení.

V odpoledních hodinách se ponořte se do květinových, ovocných a exotických vůní ochucených zelených, či černých čajů a čajových směsí. Vhodná je i konzumace chlazených a ledových čajů.

Pokud máte rádi sypané čaje, doporučujeme pro velice jednoduchou přípravu používat naše japonské čajové sáčky, kde  porci Vašeho sypaného čaje vložíte do sáčku a louhujete obvyklým způsobem.  

Dammann Frères je jedna z mála firem na světě, kde kvalita sáčkových čajů je naprosto shodná s kvalitou čajů sypaných, takže ani příprava originálně baleného sáčkového čaje Vás nepřipraví o jedinečný chuťový zážitek. Čaje jsou baleny v krystalických sáčcích, či sáčcích z jemného hedvábí.

Mik©  24.11.2012  

 

Historie ledového čaje

Ledový čaj je studený nápoj, jehož hlavní složkou je vylouhovaný  čaj podávaný na ledu. Skvěle se hodí v kombinaci s citrusovými plody a exotickým ovocem. Vždy je třeba míti na paměti, že   základem ledového čaje by měla být vždy chuť použitého čaje, a jako přidaná hodnota jeho ochucení.

I když se ledový čaj pil po celém světě, jeho největší obliba se traduje  ve Spojených státech, a  zvláště pak v jižní Americe, kde se popíjel zejména v horkých letních měsících.Následující citace, která se objevila v  New York "Herald of Health" v roce 1869:

"Ledový čaj se začíná používat v horkých letních měsících, jako výstřední inovace. Není pravděpodobné, že by se z této přípravy čaje stal obyčejný zvyk."

Při zpětném pohledu je dnes jasné, že se redaktor New York "Herald of Health" mýlil, neboť se ledový čaj ve Spojených státech stal velice oblíbeným a od roku 1870  byl na prodej hlavně v hotelech a nádražích. Nejstarší tištěné recepty na ledový čaj ve Spojených státech  se datují k roku 1870.
Nicméně, ledový čaj byl populární i v Rusku dlouho před tím, jak ukazuje tento citát ze zápisků tehdejšího turisty Johanna Georgeho Kohla,  který v roce 1842 po Rusku cestoval:

"Rusové vychladí všechny své nápoje  ledem - ledové nápoje různých druhů se běžně prodávají v ulicích po celé léto. Rusové milují ledovou vodou, podávají ledové víno a pivo, dokonce píjí  ledový čaj. Kostku cukru raději nahradí několika kostky ledu … ".

Takže ledový čaj v podobě, jak jej známe dnes, má za sebou historii nejméně 150 let, a možná ještě déle. Dnes se dá  zakoupit ledový čaj v obchodech s potravinami, ale vždy se podívejte, z jakého množství čaje byl nápoj vyroben. Nejlepší je, když si jej připravíte sami. Možnosti jeho přípravy jsou téměř neomezené. Ledový čaj se obvykle podává s cukrem, ale neslazený ledový čaj je také populární jako osvěžující nápoj v horkých letních měsících.

Čaje Dammann Frères jsou vynikajíci pro přípravu ledových čajů a doporučujeme Vám vyzkoušejte některý z našich receptů .  

Mik©  10.6.2012